Rejestracja do celów podatku VAT

  admin   Sty 09, 2016   Bez kategorii   Możliwość komentowania Rejestracja do celów podatku VAT została wyłączona

BiM Biuro Rachunkowe Łódź Polesie, ul. Rajdowa 6/10 tel. 608 398 916


Zakładanie działalności gospodarczej. Rejestracja do celów podatku VAT

Decyzję o tym, czy zostać podatnikiem podatku VAT czy nie należy podjąć przed rozpoczęciem działalności. Jeśli bowiem chce się być podatnikiem VAT od początku prowadzenia działalności (bo np. wymaga tego współpraca z określonymi klientami), najpóźniej w przeddzień jej rozpoczęcia należy w Urzędzie Skarbowym zarejestrować się do celów tego podatku, składając wypełniony druk VAT-R. Jeśli przegapi się ten moment i zgłoszenie VAT-R zostanie złożone w Urzędzie Skarbowym po dniu rozpoczęcia działalności, to podatnikiem VAT przedsiębiorca stanie się dopiero od pierwszego dnia następnego miesiąca.
Większość przedsiębiorców rozpoczynających działalność może początkowo nie decydować się na rejestrację do celów podatku VAT. Wyjątkiem są tu np. usługi doradcze, prawnicze, sprzedaż nowych środków transportu, terenów budowlanych i innych, których wykonywanie obliguje do rejestracji VAT od dnia rozpoczęcia ich wykonywania. W innym przypadku można korzystać ze zwolnienia z VAT do czasu przekroczenia obrotu (w uproszczeniu: sprzedaży) równego kwocie 150 tys. zł. Jest to limit roczny, zatem rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku muszą limit ten przeliczyć (zmniejszyć) proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności w trakcie roku.
Jeśli nie ma potrzeby, by rejestrować się do VAT od dnia rozpoczęcia działalności, można po prostu wystawiać faktury bez naliczania podatku VAT. Będą to specjalne druki faktur VAT dla podatników zwolnionych podmiotowo z podatku VAT.
Podatnicy VAT, czyli przedsiębiorcy którzy zarejestrowali się do celów tego podatku, dokumentują swoją sprzedaż fakturami lub innymi ewidencjami, powiększając ceny sprzedaży o doliczony wg odpowiedniej stawki podatek VAT.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 388

Comments are closed.